Znieczulenia – w KROKDYLKU używamy sedacji wziewnej, znieczulenia komputerowego The Wand oraz znieczuleń tradycyjnych: powierzchownych i iniekcyjnych.

Sedacja wziewna (gaz rozweselający) – podtlenek azotu (w mieszaninie z tlenem) wykorzystywany jest w medycynie od ponad 200 lat. W codziennej praktyce stomatologicznej wykorzystuje się go głównie w leczeniu dzieci, co często pozwala na uniknięcie zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Zastosowanie stężenia do 50% podtlenku azotu w mieszaninie z tlenem uznawane jest za bezpieczne. Aparaty do gabinetów stomatologicznych umożliwiają podanie maksymalnie 70% podtlenku azotu w mieszaninie. Warunkiem prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu jest współpraca z dzieckiem. Nie jest jednoznacznie podany wiek małego pacjenta, od którego można przeprowadzać zabieg w sedacji (niektóre źródła zalecają stosowanie podtlenku azotu od 4. roku życia). Ważna jest natomiast dojrzałość emocjonalna dziecka i to, czy jest ono otwarte na współpracę z lekarzem.

Jednym z głównych wskazań jest taka postawa dziecka, w której ono chce współpracować z lekarzem, ale silny lęk (dentofobia) uniemożliwia mu podjęcie tej współpracy.

 

Wskazania do wykonania zabiegu z użyciem podtlenku azotu

  1. Osoba współpracująca, wykazująca się nasilonym lękiem przed leczeniem stomatologicznym.
  2. Silny odruch wymiotny.
  3. Nadpobudliwość nerwowa, padaczka, astma (w okresie bezobjawowym).
  4. Hemofilia – użycie podtlenku może dać szansę uniknięcia iniekcji

 

Przeciwwskazania do zastosowania gazu rozweselającego:

  1. Brak współpracy pacjenta.
  2. Brak kontaktu werbalnego z pacjentem.
  3. Spożycie obfitego posiłku bezpośrednio przed zabiegiem (zaleca się dwugodzinną przerwę od posiłku, napoju).
  4. Stany niedrożności górnych dróg oddechowych – szczególnie ważne zachowanie drożności nosa: przeziębienie, przerosty migdałków, stan po przebytej infekcji górnych dróg oddechowych – wskazany czas karencji około 2 tygodnie.
  5. Pierwszy trymestr ciąży.
  6. Choroby psychiczne.
  7. Choroby płuc: rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli, odma opłucnowa, przewlekła choroba oskrzelowo-płucna.
  8. Niedobór witaminy B12 (zwiększone ryzyko u wegetarian i alkoholików), u osób z nierozpoznanym subklinicznym niedoborem wit. B12 toksyczność zastosowania podtlenku była podawana po jednej ekspozycji.
  9. Wrodzona wada serca.
  10. Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis.
  11. Narkomania

Należy zaznaczyć, że zdarzają się dzieci niewrażliwe na działanie N2O, u których nie udaje się osiągnąć zadowalającego efektu pomimo podawania nawet 50% N2O w mieszaninie. Mimo iż takie dzieci zwykle robią się spokojniejsze, wykazują się pełną świadomością tego, co dzieje się w otoczeniu i nie poddają się leczeniu.

W KROKODYLKU do sedacji podtlenkiem azotu wykorzystujemy aparat Master Flux Plus firmy Tecno-Gaz.

Znieczulenie komputerowe The Wandstrach przed bólem jest głównym powodem, dla którego obawiamy się wizyty w gabinecie stomatologicznym. The Wand jest absolutnie nowatorskim rozwiązaniem zapewniającym unikalny komfort Pacjentom. Dzięki nowoczesnej technologii, którą wykorzystuje The Wand, możemy podać pacjentowi płyn znieczulający bezpiecznie i całkowicie bezboleśnie.

Czym jest The Wand ?

Znieczulenie komputerowe The Wand to opatentowany, ekspercki i niezwykle precyzyjny sposób znieczulania miejscowego, który zapewnia nawet najbardziej wrażliwemu Pacjentowi leczenie bez stresu, lęków, a co najważniejsze – bez bólu i dyskomfortu, jaki wiązał się z tradycyjnym sposobem podawania znieczulenia

Jak działa The Wand ?

The Wand posiada specjalnie zaprojektowany aplikator, wyglądem przypominający długopis – ten kształt zapewnia całkowitą swobodę i precyzję ruchu w trakcie pracy oraz eliminuje strach przed strzykawką i igłą. Urządzenie The Wand jest przyjazne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Podanie znieczulenia tą metodą stało się dużo łatwiejsze i przede wszystkim mniej stresujące dla Pacjenta. The Wand dzięki nowej technologii opierającej się na stopniowym dawkowaniu znieczulenia, które jest kontrolowane przez komputer, pozwala na bezbolesną aplikację substancji znieczulającej. Dzięki temu pacjent unika bólu i niepotrzebnej paniki. Znajdujący się w The Wand mikroprocesor w inteligentny sposób dobiera odpowiednie cieśnienie oraz ilość podawanego znieczulenia. Cały proces jest w pełni kontrolowany.

W tradycyjnych znieczuleniach ból spowodowany jest nie tylko wkłuciem igły, lecz również podawaniem substancji znieczulającej, która rozpiera tkanki. Przy użyciu zwykłej strzykawki dentysta nie ma pełnej kontroli nad ilością i tempem aplikowanego znieczulenia. W The Wand całość procesu nadzoruje komputer, który zapewnia odpowiednią szybkość podawania, a to z kolei zapobiega powstawaniu bólu.

The Wand to nie tylko wyeliminowanie bólu i strachu przed znieczuleniem. Pacjent zachowuje pełną swobodę i mimikę twarzy w czasie działania substancji znieczulającej. Warto także zaznaczyć, że po zaaplikowaniu znieczulenia może swobodnie mówić i funkcjonować.

Czym dokładnie różni się komputerowe znieczulenie The Wand™ od znieczulenia strzykawką?

  • Podanie znieczulenia przy pomocy komputera całkowicie eliminuje ból towarzyszący iniekcji i podawaniu płynu znieczulającego.
  • W The Wand™ znieczulenie podawane jest pod niskim ciśnieniem. Płyn, którego intensywność dozowania sterowana jest przez komputer nie powoduje rozpierania tkanki, a tym samym towarzyszącego mu bólu.
  • Komputerowe znieczulenie nie niszczy tkanek miękkich.
  • Igła wbijana jest w tkankę ruchem rotacyjnym, bez użycia nacisku, w sposób kontrolujący opór tkanek
  • Pacjenci nie odczuwają odrętwienia wargi, mogą normalnie rozmawiać z lekarzem. Znieczulenie nie powoduje także odrętwienia języka, policzków i opadania warg.
  • Jedna komfortowa aplikacja znieczula wiele zębów. Tego typu znieczulenia podawane metodami tradycyjnymi są bardzo nieprzyjemne dla pacjenta.
  • Brak widoku strzykawki zmniejsza poziom stresu, zwłaszcza u dziecka

Nowy adres ul. Adama Mickiewicza 39 lok U1 jedyny gabinet (gabinet przeniesiony z ul. Upalnej )